Hannaford v. Chobani

From healthforthewholeself.com

I’m a general fan of our local supermarket, Hannaford. Heck, you can read how much I love it here, here and here. But, upon recent trips to the store, I have become dismayed…then downtrodden…and eventually pissed enough to jot down an idea for this blog post on my shopping list. (Yes, I even called it “Hannaford v. Chobani”.)

In case you’ve never heard of it, Chobani is a locally-operated producer of high quality Greek-style yogurt. It happens to be de-lish. They’re notorious for two things: #1) Donating lots and lots of their yogurt to great causes; just two that I’m aware of were for the runners and walkers at this year’s “Heart Run and Walk” and to my high school (both to send to a school in Louisiana for a cultural exchange as well as to our school for the kids to try) and #2) Being the fastest-growing yogurt seller (and now #1! Past Dannon and Yoplait!!) in America. Seriously, they’re awesome – and all-natural – AND they support local farmers. Check out their site, it’s worth it. I discovered that they now have kid-friendly yogurt options, which is awe-some!

Clearly I’m excited about the stuff. I tend to purchase the large (32 oz.) container of strawberry (classic), which I bring to school and toss with Kashi Go Lean Crunch  (thanks for teaching me about it, Missy!). Delicious.

So, why am I so upset? I was frustrated to see that the usual $1 price for a 6 oz. container of Chobani (they have so many delicious flavors!!!) has been boosted, not by a few pennies, but to $1.19. A 19% increase?!?! Man! I used to grab the occasional blueberry for Dave to enjoy (gotta be nice to our spouses, y’know…especially when we’re in the doghouse ;-D j/k)…now it’s going to have to be a huge special occasion to do so.

It became immediately clear to me what caused the jump in price: the Hannaford brand, Taste of Inspiration, had released a new Greek-style yogurt – priced at $.85. Not only did they introduce competition at an already-lower price, but they upped the always-steady $1 price of the Chobani product. Call me Communist, but this bugged the heck out of me.

I understand the concept behind competition. Well, sure, I may understand a lot of things. The rise of big business. The shift from rural to urban lifestyles. The advancement of technology. Yep, I get it all…but it doesn’t mean that I agree with it. And this is one of those cases.

A local product made by honest folks who have gotten tons of press nationally that you couldn’t keep on your shelves, and you, Hannaford, simply had to get in on the action. Seriously, there’s a sign…wait, it looks kinda like this:

From mealsandmovesblog.com

This stuff is popular, as it should be. Good people doing good things, providing healthy, high-quality goods. Gee. There must be money to be made off of it. *grumbles* Sorry, that’s not a professional way to vent, but sometimes “GRRR” is all one can say.

How can I (or we?) combat it? I don’t really see a way, other than continuing to purchase my luckily-same-priced 32-oz. stuff, and possibly the occasional “whooooaaaaa, that’s ‘spensive!” 6-oz. stuff (with, perhaps, the odd coupon here and there, nudge-nudge, wink-wink). There’s a little part of me that says “Hey, cool, there’s a cheaper option for folks who can’t afford it”, but the sentiment behind what Chobani does is much grander, in my mind, than that. Hopefully the genuine fervor which has skyrocketed the company to such great heights won’t wane with the introduction of new competition. Here’s hoping!

And, if you don’t have Chobani in your stores yet, talk to the manager and write a letter to Chobani. It’s spreading like wildfire, so be proactive and a part of the “movement”. Support any company that cares about its customers and gives us high-quality, all-natural options. (Jumps off soapbox.)